Drapak dla kota: dlaczego jest potrzebny?

Drapaki dla kota występują pod wieloma postaciami. Na rynku są dostępne modele przeznaczone do użytku wewnątrz pomieszczeń, ale producenci oferują również modele “balkonowe”. Są to drapaki odporne na działanie czynników atmosferycznych i można je ustawić w dowolnym, nieosłoniętym lub częściowo osłoniętym miejscu (balkon, taras, podwórze). Dlaczego warto mieć drapak dla kota i do czego on kotu służy?

Zalety posiadania drapaka dla kota

Mały drapak dla kota? A może duży? Wszystko zależy od kota (lub kotów). Bez względu jednak na jego rozmiar drapak może służyć kotu na wiele sposobów:

  • Jest miejscem, które pozwala kotu ostrzyć swoje pazury (stąd zresztą jego nazwa).
  • Kot, który bawi się na drapaku, ma silne mięśnie i zdrowy układ krwionośny.
  • Drapak to okazja dla kota do zaznaczenia swojego terytorium.
  • Drapak będzie również idealnym miejscem do wypoczynku dla kota.
  • Jeden z najważniejszych aspektów: drapak służy do drapania, więc kot, wyładowawszy się na drapaku, nie będzie szukać mebli, które mógłby podrapać.
drapak dla kota

Jak wybrać odpowiedni drapak?

Należy przyjrzeć się swojemu kotu lub kotom. Jeśli kot jest duży i ciężki, warto wybierać większy i solidniejszy drapak. Dla kotów mniejszych wystarczą małe drapaki. Należy również pamiętać o tym, że drapak powinien być wygodnym miejscem do spoczynku dla kota, ale równocześnie na tyle skomplikowaną konstrukcją, by kot mógł się na nią wspinać na różne sposoby.

Kota powinno się przyzwyczajać do drapaka od najmłodszych lat, dzięki czemu znajdzie on swoje własne miejsce, z którego będzie korzystać do wypoczynku, zabawy i obserwacji otoczenia.