Regały na książki – na co zwrócić uwagę

Jeśli lubimy czytać to zapewne posiadamy również własne ulubione egzemplarze. Warto je w odpowiedni sposób wyeksponować. Do tego celu najlepiej sprawdzą się specjalne półki, które staną się ozdobą w naszym salonie. Jak wybrać regał na książki, aby idealnie wpisywał się w nasze potrzeby. Trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. 

Wysokość, szerokość i głębokość 

Wymiary regału to jedna z najistotniejszych kwestii. Przede wszystkim możemy być ograniczeni metrażem naszego salonu, a także potrzebować półek do przechowywania innych akcesoriów, np. dokumentów lub pamiątek. Warto wtedy tak wybrać regał na książki, aby w zupełności odpowiadał naszym potrzebom. Weźmy pod uwagę nie tylko wysokość i szerokość całego mebla, ale również jego głębokość oraz możliwość rozmieszczenia poszczególnych półek według własnych potrzeb. Książki mogą mieć różną wielkość, nie wszystkie zmieszczą się na zbyt wąskim lub niskim regale. Możliwość zastosowania różnych odległości pozwoli pomieścić na jednym rzędzie książki mniejsze, a na innym te większe. 

Regał może również posiadać dodatkowe szuflady, wysuwane blaty lub szafki, w których z powodzeniem można przechowywać inne akcesoria, np. segregatory, teczki z dokumentami czy nawet płyty winylowe. Dostępne w sprzedaży regały pozwalają tak naprawdę na nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o wygodne przechowywanie książek, a także ich odpowiednie wyeksponowanie. Regały na indywidualne zamówienie można dopasować w nawet bardzo problematyczne przestrzenie. 

Regały otwarte i zamknięte 

Wyeksponowane książki są zawsze ozdobą każdego salonu czy gabinetu, dlatego najbardziej uniwersalne są regały otwarte. Ich wadą jest jednak to, że kolekcja wystawiona jest na działanie promieni słonecznych i kurzu. Zdarza się, że brzegi książek blakną pod wpływem słońca. Regały zamknięte świetnie chronią przed takimi czynnikami, nie są jednak widoczne. Rozwiązaniem może być regał z szybą. Jeśli posiadamy naprawdę duże i wyjątkowe kolekcje, to warto pomyśleć o takim rozwiązaniu. 

Klasyczne, modułowe, a nawet obrotowe

Niewielki metraż to często problem jak wybrać regały na książki, aby nie stracić za bardzo na wolnej przestrzeni. Dlatego w sprzedaży znajdzie się wiele ciekawych i oryginalnych regałów, które zajmują niedużo miejsca, a są naprawdę pojemne. Zamiast regału stojącego można zdecydować się na wieszany, w którym możliwe są różne kombinacje ustawienia półek. Istnieją również regały na książki obrotowe czy o walcowatym kształcie. Niektóre są wyjątkowo oryginalne i pomysłowe. 

Wybierając regał na książki warto pamiętać także o tym, aby dopasować go stylistycznie do całego wnętrza. Nie zawsze musi być w tym samym kolorze, co pozostałe meble. Można postawić na wyrazisty kolor, np. czerwony lub granatowy. Nie mniej ważny jest materiał, z jakiego półki zostaną wykonane. Oprócz uniwersalnego drewna lub płyty MDF można wybrać lekkie i wygodne półki z tworzywa sztucznego. Innym wariantem są regały wykonane z metalu lub szkła. Świetnie sprawdzą się w nowoczesnych stylizacjach.