Jak wybrać najlepsze siedzisko krzesła do jadalni?

Wyposażając jadalnię, warto zwrócić szczególną uwagę na krzesła. Podobnie jak inne meble, powinny one być komfortowe i porządnie wykonane. Nie bez znaczenia pozostaje także stylistyka, którą warto dopasować do aranżacji jadalni.

Dobrej jakości krzesło do jadalni łączy w sobie wygodę, ergonomię oraz trwałość. Jego poszczególne elementy powinny więc posiadać odpowiednią konstrukcję, aby chronić przed rozwojem fizjologicznych krzywizn kręgosłupa. Kluczowe znaczenie ma siedzisko, które należy optymalnie dopasować pod względem wysokości oraz głębokości.

Wysokość siedziska krzesła jadalnianego

krzesła do jadalni

Wszystkie elementy krzesła spełniają ważne funkcje, które decydują o wygodzie siedzenia. Mebel ten powinien cechować się odpowiednią wysokością umiejscowienia siedziska. Najlepiej, żeby znajdowało się ok. 3-5 cm poniżej zgięcia podkolanowego użytkownika. Jeżeli siedzisko będzie zbyt wysokie, oparcie dolnej partii ciała może się okazać utrudnione. W wyniku takiego obciążenia wywierany jest duży ucisk na uda, co prowadzi do niedokrwienia kończyn i nieprzyjemnego mrowienia. Zbyt nisko ulokowane siedzisko może natomiast spowodować zgięcie w biodrach osoby siedzącej, wywołując tym samym ból dolnego odcinka kręgosłupa. Optymalna wysokość to taka, przy której nogi użytkownika zgięte są w kolanach pod kątem prostym, a stopy w całości i swobodnie spoczywają na podłodze.

Głębokość siedziska

Przy wyborze krzesła do jadalni, kluczowe znaczenie ma także głębokość siedziska. Zgodnie z popularną opinią, jedynie bardzo głębokie siedzisko zapewnia najwyższy komfort siedzenia. Nie jest to jednak prawda. Zbyt głębokie siedzisko prowadzi do mocnego obciążenia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, ze względu na brak możliwości efektywnego podparcia całej powierzchni pleców. Krzesło nie może też posiadać siedziska zbyt płytkiego. W takim przypadku powierzchnia styku powierzchni pośladków i ud względem podłoża znacząco się zmniejsza, co zwiększa nacisk na inne części ciała i wywołuje nieprzyjemny dyskomfort. Najlepszym rozwiązaniem będzie dopasowanie głębokości siedziska w taki sposób, aby od strony przedniej wystawała ok. 1/3 całej długości uda. Większość ergonomicznych krzeseł do jadalni posiada taką budowę, dzięki czemu znalezienie zestawu optymalnie dopasowanego do potrzeb użytkowników nie powinno stanowić problemu.