Zamki meblowe, które zapewnią bezpieczeństwo

Dobry zamek meblowy ma spełniać głównie funkcję ochronną, zabezpieczającą. Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów, Na co należy zwracać uwagę, aby wybrać najlepszy?

Podstawowe czynniki

Bezpieczny zamek meblowy z założenia ma uniemożliwić otwarcie osobom postronnym. W związku z tym musi domykać szafki i szuflady tak, aby nie pozostawiać szczelin. Ponadto istotna jest odporność na demontaż oraz jakość wykonania – materiał powinien być trwały i wytrzymały na długotrwałą eksploatację.

Najczęściej stosowane rozwiązania

Najpopularniejsze zabezpieczenie stanowi zamek szyfrowy. Może być montowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz mebla. Do jego otwarcia, poza kluczem, konieczna jest znajomość szyfru numerycznego – ustawionej przez użytkownika kombinacji cyfr.
W przypadku wysokich mebli świetnie sprawdzi się zamek baskwilowy. Składa się z drążka obrotowego, na którego końcach znajdują się haki zamykające. Zamek baskwilowy pozwala na zamknięcie dolnej oraz górnej części mebla jednocześnie, co zapewnia dodatkową ochronę.

Dodatkowe funkcje

zamek baskwilowy

Poziom bezpieczeństwa mogą zwiększyć dodatkowe funkcje. Można spotkać takie, które zabezpieczą przed nieprawidłowym demontażem (wyrwaniem, rozwierceniem, wyłamaniem). Niektóre modele są odporne na spalanie i korozję. Takie ulepszenia nie są konieczne, ale zapewniają skuteczniejszą ochronę.

Bezpieczeństwo przede wszystkim – taką zasadą należy się kierować wybierając zamek. Należy pamiętać także o meblu, w którym zamierzamy go użyć – jak wspomniano, do wysokich szaf poleca się zamki baskwilowe, a na przykład do sejfów – szyfrowe.