Wszechobecna biel w mieszkaniu

Kolor biały wywołuje różne skojarzenia. Dla niektórych osób jest to barwa typowo szpitalna, nie chcą więc nadużywać jej we wnętrzu. Owszem, biel w nadmiarze może okazać się zbyt sterylna, ale jej umiejętne zastosowanie przynosi wspaniałe efekty. Przykładem może być styl skandynawski.

Biel wokoło


Ilość bieli w stylu skandynawskim jest dowolna, pod warunkiem że będzie jej dużo. W aranżacjach przeważnie widoczne są białe ściany, ale inne możliwe i czasem stosowane barwy to chłodne odcienie niebieskiego, szarego lub zielonego. Nowoczesne meble skandynawskie także przeważnie są białe. Niekiedy powierzchni drewna nie pokrywa się farbą, zachowując oryginalny kolor i rysunek. Praktykowane jest również wstawianie do wnętrz stalowych lub szklanych elementów umeblowania. Ogólny efekt jest jasny, trochę chłodny i minimalistyczny, ale wbrew pozorom przytulny i ekologiczny.

Oszczędność w aranżacji


Minimalizm typowy dla stylu skandynawskiego to dobry motyw, by oszczędzić czas i pieniądze. Nie trzeba mieć wielu mebli, by pomieszczenia wyglądały estetycznie i były wygodne. Nowoczesne meble do salonu lub jadalni to przeważnie pewien wydatek, ale wystrój skandynawski potrzebuje mniejszej ich ilości. Jeśli chodzi o ewentualne dekoracje, obowiązuje zasada, że zdobi tylko to, co jest jednocześnie użyteczne. Dlatego też w stylu tym można obejrzeć kuchnie sprawiające wrażenie czystych i przestronnych, w których wszystkie widoczne przedmioty pełnią jakąś funkcję.