Sposoby aranżacji poduszek dekoracyjnych

Prawdą jest, że odpowiedni sposób udekorowania wnętrza może przyczynić się do tego, że aż chce się w nim przebywać. Jednym z elementów, bez którego wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić salonowej kanapy, są ładne stylowe poduszki dekoracyjne. W jaki sposób je aranżować, by uzyskać odpowiedni efekt?

Dużo czy mało?

Jedną z najbardziej podstawowych kwestii jest to, jakiej ilości poduszek użyć. Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej i uniwersalnej odpowiedzi. Osoby, które często użytkują kanapę, powinny zrezygnować z wykładania jej całej poduszkami ze względów praktycznych.

poduszki dekoracyjne

Ułożenie kilku czy kilkunastu poduch na kanapie, na której często ktoś siedzi sprawi, że w bardzo krótkim czasie ulegną one wygnieceniu i nie będą się dobrze prezentować. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej jest postawić na minimalizm. Jedna poduszka dopasowana kolorystycznie do kanapy w każdym z jej rogów będzie zupełnie wystarczająca.

Jeśli jednak kanapa jest użytkowana stosunkowo rzadko (lub w domu mieszkają wyłącznie osoby dorosłe, które potrafią traktować meble i dekoracje ostrożnie) – można pozwolić sobie na ułożenie większej ilości poduszek dekoracyjnych. W takiej sytuacji warto dobrać je tak, by nie zlewały się jedna z drugą. W ten sposób nie uda się uzyskać odpowiedniego, estetycznego efektu. Dobrym pomysłem jest np. łączenie ze sobą gładkich i wzorzystych egzemplarzy.

Kolorystyka poduszek

Także kwestia kolorystyki dekoracyjnych poduch budzi nieco wątpliwości. Jedną z najistotniejszych i zarazem najbardziej podstawowych kwestii jest to, by nie zlewały się z kanapą. W ten sposób z daleka mebel będzie wyglądał, jakby był po prostu nieforemny, a nie udekorowany poduszkami.

Dobrym pomysłem jest natomiast dopasowanie ich do barwy ścian czy mebli w pomieszczeniu. Jeśli np. ściana za kanapą jest pokryta kwiatową tapetą – można zdecydować się na zbliżony wzór na poduszkach lub wykorzystać kolorystykę poszczególnych elementów. Ta druga koncepcja jest bardzo ciekawa i może zapewnić niezwykle estetyczny efekt końcowy.

Przede wszystkim – wedle gustu

Choć powyższe porady oczywiście są istotne, nie można robić niczego wbrew sobie. Warto postarać się dopasować aranżację, a także kolorystykę czy fakturę poduszek do preferencji wszystkich domowników. W końcu podstawą jest dobre samopoczucie, jakie powinny zapewniać elementy dekoracyjne, w tym poduszki.