Mozaika to jedna z najstarszych metod dekoracji, stosowana w najwspanialszych budowlach tamtych czasów: pałacach i świątyniach. Archeolodzy znajdują ślady mozaik w wykopaliskach w Azji, Ameryce Południowej i Grecji. Czasami udaje się odkopać dobrze zachowane fragmenty ścian z tą kunsztowną dekoracją.
Mozaika szklana dzisiaj
Obecnie płytki mozaikowe wykonuje się z różnych materiałów. Są to, podobnie jak w dawnych czasach, ceramika i kamienie naturalne, a także szkło. Nowoczesna technologia umożliwia stosowanie produktów takich jak mozaika szklana we wszystkich kolorach, ze stopniowym przechodzeniem odcieni. Umożliwia to wykonanie mozaiki z wysoce artystycznych paneli, które można stosować w dowolnym miejscu, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, na ścianach, podłodze i suficie.
Właściwości mozaiki szklanej
Szklane mozaiki posiadają przewagę nad mozaiką wykonaną z kamienia lub ceramiki. Oczywiście szkło się tłucze, ale małe kawałki są bardzo trudne do rozbicia:
- Wytrzymałość, odporność na wilgoć i mróz szkła jest wielokrotnie wyższa niż innych materiałów. Szkło nie ma porów, co zmniejsza wytrzymałość i w których może osadzać się woda. Dlatego szkło nie może być narażone na działanie żadnych warunków atmosferycznych.
- Szkło jest całkowicie obojętne na działanie związków chemicznych, nawet tych najbardziej agresywnych. Można ją czyścić dowolnymi środkami, nie traci połysku i koloru.
- Płytki szklane są bardziej odporne na ścieranie. Blat mozaiki ceramicznej jest pokryty szkliwem przypominającym szkło, ale ta warstwa jest bardzo cienka. Z czasem pęka. Jeśli będziesz dużo chodzić po szkliwionej płytce w butach ulicznych, szkliwo będzie się powoli odklejać, odsłaniając brzydkie podłoże.
To właśnie te doskonałe właściwości sprawiają, że mozaiki szklane można układać wszędzie: na fartuchu kuchennym, na podłodze w domu lub na tarasie, na elewacji, w basenie – zarówno w misie, jak i wokół niej.