Kątowniki metalowe – łączenie konstrukcji budowlanych

kątowniki metaloweKątownik ma dwa zasadnicze znaczenia; pierwsze – to narzędzie służące do wyznaczania kąta prostego pomiędzy dwoma płaszczyznami, drugie – to element łączący te dwie płaszczyzny w sposób trwały i idealnie prosty.

Podział kątowników

Kątowniki metalowe dzielimy na:

  • stolarski – na obu ramionach często umieszczana jest podziałka
    ułatwiająca dokładne pomiary,
  • ślusarski stalowy – wykonany z
  • budowlany – przeważnie wykonany w całości ze stali, odporny na
    zmienne temperatury i niekorzystne warunki atmosferyczne,
  • kątownik nastawny – jedno z ramion jest ruchome, umożliwia to
    określenie większej ilości kątów, a także może posłużyć jako cyrkiel,
  • kątowniki służące do łączenia elementów – wykorzystywane w
    budownictwie.

Właściwości kątowników

Głównym zadaniem kątowników jest wyznaczanie kąta prostego lub jego połowy, ale również mogą służyć do połączenia drewna z takim samym, lub innym materiałem. Dzięki użytemu kątownikowi, konstrukcja będzie miała dokładnie proste kąty.

Kątowniki wykorzystywane w budownictwie do łączenia powierzchni, są produkowane z aluminium, stali lub innego materiału – jest to zależne od podłoży, które mają być ze sobą połączone. Gotowe elementy posiadają fabrycznie nawiercone otwory na śruby lub wkręty oraz produkowane są w różnych rozmiarach i rodzajach, świetny przykład można znaleźć na https://www.belmeb.pl/akcesoria-meblowe/okucia/katowniki.html.

Do kątowników wykorzystywanych w budownictwie zaliczymy również kotwy, listwy narożne oraz kątowniki płaskie – służące do połączenia dwóch lub większej ilości płaszczyzn w jedną – celem stworzenia większej powierzchni.