Jakie nasiona są najlepsze do przydomowego ogródka?

Różnorodność gatunków cebuli kwiatowych sprawia, że są one niezastąpionymi roślinami w każdym ogrodzie. Są piękne w każdym okresie, ale na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza te kwitnące wczesną wiosną, przykuwające uwagę wśród ubogiej jeszcze roślinności.

Cebule kwiatowe sadzone wiosną

Rośliny cebulowe sadzone są w dwóch terminach: wczesną wiosną oraz jesienią. Cebule kwiatowe sadzone wczesną wiosną to głównie te, które nie zimują w gruncie. Są wykopywane jesienią i odpowiednio przechowywane do wiosny. Należy je sadzić, poczynając od marca, do końca maja. Do roślin cebulowych sadzonych w powyższym terminie zaliczyć można przede wszystkim takie gatunki, jak:

  • mieczyki,
  • frezje ogrodowe,
  • kalie,
  • lilie,
  • amarylisy.
cebule kwiatowe

Kwiaty cebulowe można sadzić zarówno do gruntu, jak również do skrzynek i donic. Równie pięknie będą się prezentowały na kwiatowej rabacie, jak i na tarasach czy balkonach. Najlepiej wyglądają posadzone w odpowiednio skomponowanych grupach.

Sadzenie cebulek kwiatowych

Istotnym elementem sadzenia cebulek kwiatowych jest przygotowanie odpowiedniego podłoża. Najbardziej odpowiednia dla nich jest gleba piaszczysto-gliniasta, zasobna w próchnicę, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Kolejnym krokiem jest odpowiednia głębokość sadzenia, uzależniona od wielkości cebulki. Generalną zasadą jest, że powinna ona być przykryta warstwą ziemi równą jej dwukrotnej wysokości, ale niektóre cebule kwiatowe wymagają płytszego sadzenia. Polecanym i bardzo wygodnym sposobem jest sadzenie w ażurowych, plastikowych koszyczkach, zapewniających równocześnie ich ochronę przed gryzoniami.