Jak wybrać proszek do prania?

Wiele gospodyń domowych stawia wysokie wymagania co do jakości detergentu do prania: musi on być w stanie całkowicie usunąć plamy, całkowicie wypłukać ubrania i nie uszkodzić skóry.

Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania proszków zależy od składu, a częściowo od postaci produktu. Są one dostępne w szerokiej gamie i można wybrać odpowiedni produkt w zależności od warunków prania, rodzaju bielizny i plam. Oto jak wybrać odpowiedni proszek do prania, który spełni Twoje oczekiwania.

Co wchodzi w skład syntetycznego proszku do prania

proszek do prania

Wysokiej jakości detergent powinien zawierać niski procent anionowych środków powierzchniowo czynnych, enzymów i zeolitów, a najlepiej nie zawierać fosforanów. Proszek do prania występuje we wszystkich formach i kształtach. Przyjrzyjmy się, jaki jest najlepszy wybór dla konkretnego zastosowania.

Detergenty do prania zawierają:

  • Anionowe środki powierzchniowo czynne: główny składnik. Tworzą one pianę, wchodzą w reakcję chemiczną z plamami i usuwają je. Takie składniki nie spłukują się dobrze i są również szkodliwe dla skóry. Ich udział powinien wynosić 15 % lub mniej.
  • Środki powierzchniowo czynne: są nietoksyczne, łatwo atakują plamy i są łatwe do wypłukania. Sprawdzają się nawet w zimnej wodzie. 
  • Kationowe środki powierzchniowo czynne: mają słabe właściwości detergentowe. Są one stosowane do neutralizacji anionowych środków powierzchniowo czynnych.
  • Środki wybielające: dezynfekują i wybielają.
  • Fosforany: zmiękczają wodę i wzmacniają działanie środków powierzchniowo czynnych. 
  • Enzymy: rozkładają plamy organiczne. Działają one tylko w temperaturach nieprzekraczających 40° C.
  • Substancje zapachowe: aby nadać praniu przyjemny zapach.

Proszki do prania wykorzystują silnie skoncentrowaną formułę substancji aktywnych, a także odpieniaczy. To właśnie obecność tego ostatniego uniemożliwia stosowanie takiego detergentu do prania ręcznego.