Dopasowanie mebli do potrzeb biura

Obecnie na rynku jest bardzo szeroki wybór mebli biurowych. Stwarza to oczywiście okazję do idealnego urządzenia własnego miejsca pracy, ale również przysparza więcej problemu osobom bez doświadczenia w organizacji miejsc pracy. Przed sprawdzeniem konkretnych ofert warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą określić najważniejsze potrzeby, ponieważ meble przeznaczone do miejsca pracy powinny oczywiście prezentować się właściwie, ale przede wszystkim muszą być jak najbardziej funkcjonalne.

Jak wybrać meble biurowe?

Na początek należy dokładnie określić potrzeby danego biura, biorąc pod uwagę liczbę pracowników, a także sprzętów i przechowywanych dokumentów. Takie podstawowe rozeznanie jest kluczowe do funkcjonalnego i komfortowego urządzenia pomieszczenia. 

Wpływ na wybór podstawowych mebli biurowych z tego rodzaju modeli ma również tryb pracy. W zależności od obszaru działania, w niektórych firmach bardziej korzystne może być pozostawienie sporej ilości wolnej przestrzeni przy biurkach, a w innych biurach z kolei sprawdzają się niewielkie szafki z szufladami, w których można przechowywać najpotrzebniejsze akcesoria czy dokumenty.

Szafki i regały

Szafki i regały są niezbędne praktycznie w każdym biurze. Pomagają utrzymać w porządku dokumenty oraz wszelkie akcesoria biurowe. Przy ich zakupie należy zwrócić uwagę na wielkość i pojemność dostępnych modeli, a także na to czy będą zapewniały łatwy dostęp do schowanych przedmiotów. Pod tym względem w wielu firmach najlepiej sprawdzają się meble z szufladami.

Oprócz tradycyjnych mebli, typu biurka czy zamykane regały, w katalogach producentów można również znaleźć wiele propozycji otwartych szafek, które pomogą umieścić w sposób funkcjonalny wszelkiego rodzaju urządzenia biurowe, jak na przykład drukarki, skanery, faxy czy kserokopiarki. Większość z nich posiada proste rozwiązania, które pozwalają na ukrycie kabli.

Komfort pracowników

Szukając odpowiednich mebli do biura, należy pamiętać o tym, że powinno być ono przede wszystkim urządzone w sposób zapewniający komfort wszystkim pracownikom. Ze względu na to warto zdecydować się na przykład na biurka, których wysokość można w łatwy sposób regulować w celu dopasowania do wzrostu.

Standardowo możliwość regulacji jest dostępna w większości modeli foteli biurowych, dzięki czemu można w nich dopasować nie tylko wysokość siedziska, ale również położenie oparcia, tak, aby dawało maksymalne podparcie do kręgosłupa. Nie bez powodu już od wielu lat największą popularnością cieszą się fotele obrotowe, dzięki którym pracownik zyskuje bardzo dużą swobodę ruchu.

Dopasowanie do wystroju wnętrza

Wygląd mebli biurowych można dopasować do własnych upodobań, a także branży, w której działa firma. Bez trudu można znaleźć zarówno bardzo klasycznie, jak i nowoczesne serie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że powinny być one zachowane w miarę neutralnym charakterze, tak, aby nie rozpraszać ani nie przytłaczać pracowników i gości odwiedzających biuro. Najlepiej postawić jest na ponadczasowe trendy jak klasyczne drewniane meble lub nowoczesne, lecz minimalistyczne rozwiązania.