Czym powinno cechować się krzesło biurowe?

Praca przy komputerze wymaga zorganizowania sobie odpowiedniego miejsca, na które składać będzie się przede wszystkim biurko i wygodne krzesło biurowe. Znalezienie tego idealnego nie jest wcale czymś trudnym przy tak szerokim wachlarzu wyboru. Pamiętać trzeba tylko o jednym – aby fotel był dopasowany do indywidualnych potrzeb, oczekiwań i preferencji użytkownika. Każdy jest inny, różni się przede wszystkim sylwetką, masą ciała. Nie można wobec tego wybrać pierwszego lepszego mebla, kierując się najnowszymi trendami, wyprzedażą lub designem.

Jakie powinny być fotele biurowe?

Mogłoby się wydawać, że urządzenie biura jest czymś banalnie prostym, ale w praktyce bywa z tym różnie, szczególnie jeśli ktoś nie ma jasno sprecyzowanych potrzeb i oczekiwań. W przypadku pracy przy komputerze najważniejsze będzie dobranie odpowiedniego fotela biurowego. Prym wiodą modele obrotowe, wyposażone w kółka i podłokietniki, z możliwością regulowania wysokości siedziska i kąta nachylenia oparcia. Takie wykonane ze skóry są eleganckie, wygodne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Przy wybieraniu dla siebie tego mebla, zawsze powinno się mieć na uwadze walory użytkowe i estetyczne. Wszystkie elementy mają tak naprawdę znaczenie, łącznie z podstawą fotela. Najlepsza będzie taka pięcioramienna, która zapewni stabilność. Nikt nie chce przecież przewrócić się i zrobić sobie krzywdy. Kolejną kwestią są kółka, które powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów, dopasowane do rodzaju podłoża. Ułatwią one przemieszanie się po biurze.

Jako że fotel biurowy musi być dobrze dopasowany do użytkownika, należy wybrać taki z regulacją wysokości siedziska, aby można było optymalnie układać nogi na podłodze, co wpłynie na kondycję kręgosłupa. Im zakres regulacji będzie większy, tym lepiej. Dobry fotel biurowy to taki z anatomicznym oparciem, czyli takim zapewniającym właściwe podparcie kręgosłupowi, odciążającym mięśnie. Warto wybrać model z regulowanym kątem odchylenia oparcia i wyposażonym w zagłówek. Mile widziane są także podłokietniki i podnóżek w przypadku foteli biurowych, czyli elementy ponoszące komfort użytkowania. Zadaniem podłokietników jest też stabilizowanie i odciążanie dłoni. Podczas pisania na klawiaturze będą nieocenione. Z kolei podnóżek odciąży zmęczone stopy po wielu godzinach pracy w pozycji siedzącej. Ten niepozorny dodatek sprzyja przyjmowaniu optymalnego ułożenia stawów.