Prowadnica rolkowa – nieodzowny element każdej szuflady

Kupując mebel do domu, warto zwrócić uwagę na pewne elementy, części, akcesoria, z których się one składają. Wybierając meble z szufladami, należy przede wszystkim sprawdzić, jakie prowadnice są w nich zamontowane. Jeśli są to prowadnice rolkowe, to możemy być spokojni i cieszyć się zakupem. Szuflady działające na tym typie szyn są wygodne obsłudze, co daje duży komfort w ich użytkowaniu.

Prowadnica rolkowa – z czego jest wykonana?

metalowa prowadnica rolkowa od Belmeb.pl

Najczęściej ten rodzaj szyn szufladowych jest wykonany z metalu lakierowanego proszkowo. Wykorzystany materiał jest wytrzymały na obciążenie i odporny na różnego typu odkształcenia. Najwytrzymalsze prowadnice są natomiast zrobione ze stali. Stosuje się je głównie przy wysokich obciążeniach. Są one zazwyczaj dłuższe od zwykłych prowadnic rolkowych oraz wzmocnione specjalnym kołnierzem. Ich długość wynosi 70 mm, a wysokość 60 mm.  

Kulkowa prowadnica i prowadnica rolkowa – różnice

Zasadniczą różnicą między tymi szynami jest udźwig i cena. Prowadnice kulkowe są droższe w zakupie, ale są bardziej wytrzymałe. Natomiast prowadnice rolkowe są tańszym rozwiązanie, łatwiejszym w montażu i są stosowane w szufladach wymagających mniejszego obciążenia. Tak, więc to, jaką wybierzemy, zależy głównie od tego, ile chcemy wydać na szuflady, szyny do nich lub jak wiele będziemy do nich wkładać. Prowadnice rolkowe mają jeszcze ten jeden plus, że ładnie wyglądają, co może wpłynąć na ogólną estetykę danego mebla.