Nie ma co się dziwić, że tunele foliowy jest bardzo popularny na działkach czy przydomowych ogrodach. Wpływ ma na to prostota związana zarówno z montażem, jak i transportem. Dodatkowo są stosunkowo tanie dając przy tym obiecujące rezultaty. Dzięki niemu nasze warzywa bądź owocne zaczną znacznie szybciej rosnąć. Gotowe rośliny możemy nawet uzyskać kilka tygodni wcześniej. Ponadto rośliny ciepłolubne pokroju papryki czy pomidora uwielbiają znaleźć schronienia pod takim tunelem.
Gdzie umieścić tunel foliowy?
Miejsce na, którym umieścimy nasz tunel foliowy powinno być dobrze nasłonecznione oraz osłonięty od wiatru. Tunel umieszczamy w takim miejscu, aby nie został zasłonięty przez rozmaite domy, garaże czy inne budynki. Dodatkowo czasami od samego tunelu tworzy się zielone ściany mające na celu powstrzymania wiatru. Oczywiście wiatr nie wpływa tak drastycznie na uprawy znajduje się pod tunelem, niż jakby znajdowały się na otwartym polu. Jednakże “przezorny zawsze ubezpieczony” jak to mówią a zielone ściany powodują mniejsze oddziaływanie wiatru na tunel. Wiadome jest, że tunel nie wygląda zbyt zjawiskowo prezentuje się jak podstawowa płachta, dlatego umieszcza się go w tych częściach ogrodu, które nie są przeznaczone jako dekoracja.
Jaką folie do tunelu wybrać?
Lepszą cyrkulacje powietrza zapewni folia perforowana, gdyż znajdziemy w niej małe otwory. Dzięki temu znacznie zmniejszamy powstanie obok roślin pasożytów w postaci grzybów czy samych jego chorób, ponadto tunel nie będziemy musieli aż tak często wietrzyć. Natomiast są też wady takiego rozwiązania. Mianowicie mało skutecznie utrzymuje zarówno temperaturę, jak i wilgoć. Natomiast folia bez perforacji dobrze utrzymuje wilgotność i ciepło oraz szybko się nagrzewa.