Wybór mebli do salonu nie jest łatwy — salon musi być jednocześnie piękny, reprezentacyjny i wygodny. Jak ustalić, która opcja jest najbardziej odpowiednia?
Niezbędne meble
W większości mieszkań pokój dzienny to nie tylko pomieszczenie do przyjmowania gości czy wspólnego, rodzinnego spędzania czasu. Ograniczona przestrzeń sprawia, że konieczne jest wykorzystanie salonu i do przechowywania niektórych rzeczy, więc różne szafki i komody będą potrzebne na pewno.
Dodatkowo należy zadbać i o meble tapicerowane — wygodne sofy i fotele, na których usiądą zarówno goście, jak i właściciele. Czasami salon jest połączony z czyjąś sypialnią, więc kanapa może być rozkładana, a wieczorami zamieniana w pełne łóżko. Pokój dzienny powinien posiadać:
- Stolik do kawy. Można na nim rozłożyć gry planszowe, trzymać czasopisma lub pilota od telewizora. Można na nim również ustawić filiżanki na przyjacielskie przyjęcie herbaciane. Również stół o oryginalnym designie będzie wspaniałym dodatkiem dekoracyjnym do pomieszczenia, nawet jeśli jego inne funkcje nie są potrzebne.
- Szafki do przechowywania rzeczy. Wszystko, co nie jest przeznaczone dla wścibskich oczu, może być bezpiecznie ukryte za zamkniętymi drzwiami.
- Szuflady lub komody z szufladami. Piękna i pojemna komoda pozwoli na przechowywanie większej ilości rzeczy w salonie.
- Wiszące półki lub szafki. Te meble nie są obowiązkowe. Będą one potrzebne, jeśli zależy nam na zorganizowaniu więcej miejsca do przechowywania rzeczy w salonie.
Materiały na meble do salonu
Aby wybrać meble do salonu, które będą zachwycali przez wiele lat, należy zwrócić uwagę na cechy operacyjne. Czy odpowiadają one warunkom, w jakich mają służyć? Jeśli w domu jest kot lub pies, należy wybrać materiał, który nie boi się zadrapań. Małe dzieci automatycznie nakładają zakaz na kruche materiały, chyba że zamierzano zamknąć przed nimi salon. Alergikom lepiej zwrócić uwagę na ekologiczne materiały naturalne.
Do mebli gabinetowych i stolików kawowych są najczęściej używane:
- Naturalne lite drewno z różnych gatunków drewna. Najbardziej budżetową opcją jest sosna. Dość dobrze przenosi obciążenia, choć nie wyróżnia się dużą twardością. Mocniejsze i bardziej luksusowe opcje to dąb, olcha, jesion i inne.
- Płyty wiórowe, w tym laminowane płyty wiórowe. Główną wadą jest obecność formaldehydu w składzie, który jest potencjalnie szkodliwy dla zdrowia ludzkiego.
- Płyty MDF. Lekki i ekologiczny materiał, całkowicie bezpieczny nawet dla dzieci i alergików.
Obok drewna i jego imitacji w meblach do salonu można znaleźć osobne elementy wykonane ze szkła. Mogą to być drzwi i półki gabloty, blat stolika do kawy. Zastosowanie szkła pomaga wizualnie rozjaśnić salon i sprawić, że małe pomieszczenie staje się bardziej przestronne.