Podczas aranżowania tarasu czy altany, częstym wyborem są meble ogrodowe drewniane, które kuszą unikalnym usłojeniem i wybarwieniem. Ten naturalny materiał nadaje się do każdej przestrzeni ogrodowej, dodając jej uroku i przytulności. Mogłoby się wydawać, że drewno nie sprawdzi się na zewnątrz, będzie podatne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Jeśli zostanie odpowiednio zaimpregnowane, można mieć pewność co do tego, że nie utraci swoich walorów użytkowych i estetycznych przez wiele lat. Nie bez powodu mówi się, że starzejące się drewno staje się coraz piękniejsze, nabiera nowego charakteru. Pora zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście warto zainwestować swoje pieniądze w drewniane meble ogrodowe.
Zalety i wady mebli ogrodowych drewnianych
Ze względu na uniwersalność drewnianych mebli ogrodowych nadają się one do większości ogrodów. Można po nie sięgać w przypadku tarasu, altany czy balkonu. Ze względu na swoją naturalność wspaniale pasują do ogrodowej zieleni, najlepiej prezentują się w połączeniu z innymi drewnianymi elementami małej architektury. Można je ustawić bezpośrednio na trawniku lub na utwardzonej nawierzchni. Ogrody wzbogacone o meble z drewna prezentują się bardzo elegancko, sprawiają wrażenie przytulnych. Kolejną zaletą będzie atrakcyjna cena, powszechność, szeroki wachlarz wyboru. Trzeba pamiętać o pewnych minusach drewna. Bardzo istotne jest to, że jeśli nie zostanie ono odpowiednio zabezpieczone, będzie wrażliwe na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Konieczna okazuje się właściwa pielęgnacja i impregnacja. Zaletą jest duża wytrzymałość i trwałość a dostępne są na https://www.sfmeble.pl/c/meble-ogrodowe-drewniane-ogrod, ale należy liczyć się ze stosunkowo dużą wagą. Przy częstym przestawianiu i chowaniu mebli może być to mocno uciążliwe.
Konieczne będzie odpowiednie zabezpieczenie drewnianych mebli ogrodowych
Jeśli meble ogrodowe drewniane mają posłużyć użytkownikom przez długi czas w niezmienionej formie, to muszą zostać odpowiednio zabezpieczone przed działaniem szeregu niekorzystnych czynników atmosferycznych. Stosować powinno się dedykowane środki służące do ochrony drewna w postaci impregnatów, lakierów i olejów. Impregnaty do drewna chronią nie tylko przed wodą, ale też przed porostami, glonami, grzybami i szkodnikami. Lakier warto zastosować jako dodatkowe zabezpieczenie po impregnowaniu – wygładza on powierzchnię, nabłyszcza ją lub matowi. Może być w wersji bezbarwnej lub w wybranym kolorze. Z kolei olejowanie drewna sprawia, że woda nie wsiąka w jego strukturę, ale spływa po powierzchni. Nie brakuje też olejów o działaniu grzybobójczym.