Fotele biurowe — rodzaje i materiał

Zmęczenie i ból pleców wpływają na produktywność i jakość wypoczynku, dlatego wybór wygodnych mebli biurowych jest koniecznością, z którą każdy musi się zmierzyć. Jak znaleźć tę idealną?

Rodzaje krzeseł i foteli

Zgodnie z przeznaczeniem krzesła i fotele biurowe dzielą się na kilka rodzajów:

  • Dla gości. Zwykłe krzesła, które pozwolą przeczekać jakiś czas w kolejce lub usiąść, aby porozmawiać z obsługą. Nie mogą być one wykorzystywane do pracy ciągłej, dlatego ich wymagania są niższe, a funkcjonalność minimalna.
  • Dla personelu. Posiadają kółka obrotowe i jezdne, które pomagają w wygodnym manewrowaniu w miejscu pracy. Wiele modeli umożliwia dostosowanie pozycji siedziska, oparcia i podłokietników do potrzeb konkretnej osoby.
  • Dla kadry kierowniczej. Krzesło to nie tylko zapewnia maksymalny komfort, ale również podkreśla status osoby. Wykonany jest z droższych materiałów, wygląda solidnie i masywnie. Niektóre modele mogą być nawet używane do spania. Często to właśnie te krzesła stanowią wizualne i psychologiczne centrum biura, dlatego powinny być dobrane szczególnie starannie.
  • Dla dzieci. Zaprojektowane tak, aby dziecko czuło się komfortowo przy biurku podczas odrabiania lekcji lub grania w gry na komputerze.
  • Rosnące krzesła. Posiadają w swojej konstrukcji specjalną ramę, która pozwala na dostosowanie krzesełka do wzrostu dziecka. Posiadają regulację głębokości, oparcia i wysokości siedziska.

Materiały tapicerskie na krzesła biurowe

Tapicerka oparcia, siedziska i podłokietników to szczegół, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie. Decyduje ona nie tylko o cenie produktu, ale także o jego trwałości i komforcie użytkowania.

  • Tapicerka tkaninowa nie nagrzewa się, dobrze wchłania wilgoć, jest mocna i trwała. Nie nadaje się do stosowania w zakurzonych pomieszczeniach ze względu na dość skomplikowane czyszczenie — zwykłe przetarcie gąbką nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.
  • Sztuczna i naturalna skóra są łatwe do czyszczenia i przyjemne w dotyku. Wyglądają i kosztują więcej, ale łatwo je zarysować — uszkodzenia są dobrze widoczne i często nie da się ich ukryć. Dodatkowo, uczucie przyklejenia się do skórzanego fotela w upale jest bezcenne i znane każdemu.
  • Skóra ekologiczna. Materiał ten umieściliśmy osobno, ponieważ różni się on zasadniczo od znanej nam sztucznej skóry na bazie PVC. Skóra ekologiczna wykonana jest na bazie poliuretanu i potrafi “oddychać”, co sprawia, że jest bardzo przyjemna w użytkowaniu. Przy długotrwałym użytkowaniu i wygrzewaniu na słońcu ekoskóra nie wydziela żadnych szkodliwych substancji.
  • Plastik. Coraz rzadziej stosowany w produkcji krzeseł i foteli, ale czasami może być poszukiwany jako rozwiązanie projektowe. Dodatkowym atutem jest bogactwo kolorów, form oparć i siedzisk.